niedziela, 9 lutego 2014

Bogactwa weneckich kupców: Eau D'Italie - Baume du Doge

    Zapachy Eau D'Italie inspirowane są krajobrazami i klimatem różnych regionów i miast kraju w kształcie buta. Przybliżają nam aurę zimy w Sienie, czy umbryjskie lasy. Skoro mamy karnawał, przenieśmy się do Wenecji.

 
Eau D'Italie - Baume du Doge

   Na wstępie lądujemy w aptece. Wokoło roznosi się ostra woń syropów i ziołowych mikstur, przełamana eugenolem z gabinetu stomatologa. Duszę się i nie czuję się komfortowo. Na szczęście po pewnym czasie udaje mi się wyjść z apteki, wędruję powoli przed siebie wiedziona zapachem przypraw. Ktoś mnie zaczepia i podstawia pod nos szafran, wącham, próbuję, intryguje mnie lecz wciąż czuję się w tym miejscu jak intruz. Idę dalej, w końcu trafiam na jakiś plac, rozglądam się, przed oczami mam dziesiątki straganów, za plecami to samo, jestem w samym sercu targowiska z wszelakimi bogactwami, wokół wibrują aromaty kardamonu, cynamonu, żywic, jest także sprzedawca pieprzu. Wdycham każdy centymetr sześcienny przesyconego ambrą powietrza. Robi się coraz cieplej, jestem już u siebie i nie zamierzam stąd odchodzić. Kupuję miękki, jedwabny szal, otulam nim szyję, rozpływam się.

   Taki jest właśnie Balsam Dożów - początkowo nieprzyjemny, szorstki, przywodzi na myśl farmaceutyki. Miałam ochotę zmyć go z szyi i nadgarstków, ale cieszę się, że dałam mu szansę. Po godzinie robi się przyprawowy, lecz nadal jest surowy. Po upływie dwóch godzin cudownie rozwija się do żywiczno-drzewnych nut, otula szyję jak wyimaginowany szal, daje poczucie ciepła i wygody. Baume jest uniseksem, jednak ciężko mi go sobie wyobrazić na mężczyźnie, szczególnie końcowa faza zapachu "gryzie" mi się z męska skórą. 
Trwałość: 6-8 godzin.

6 komentarzy:

 1. nie spotkałam się z nimi :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kapitalny opis. :)W tygodniu będę w galilu to obwącham bo czuję się mocno zaciekawiona. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. wow jesteś mistrzynią w opisywaniu zapachów

  OdpowiedzUsuń
 4. Masz talent do opisywania! jestem pod wrażeniem twojej wyobraźni!

  OdpowiedzUsuń
 5. Byłam i wypróbowałam. :)Przez pierwszą godzinę myślałam, że padnę trupem, potem już było dużo lepiej. Jednak to 'dużo lepiej' nie było aż tak super, żeby warto było się męczyć. A już na facecie to w ogóle nie wyobrażam sobie tego zapachu.

  OdpowiedzUsuń